Nejčastěji pokládané otázky ohledně okenních těsnění

Po jaké době se mají vyměnit okenní těsnění?

Okenní těsnění by se měla vyměňovat každých 6-7 let. Těsnění se během provozu oken opotřebovávají, na což mají vliv jak vnější faktory, např. déšť, slunce nebo mráz, a absence vhodné údržby těsnění.
 
Co je třeba vědět pro výměnu okenního těsnění?

Nejjednodušší je zkontrolovat na jaké profilu jsou okna zhotovena, např. Aluplast nebo Panorama. Musíte znát výrobce okenních profilů, nepleťte si ho s výrobcem oken.
Nejoblíbenější výrobci okenních profilů jsou: Aluplast, Veka, Panorama, Gealan, Kbe, Salamander, Kommerling, Plustec, Roplasto, Plastmo apod.
 
Kde najít informace o výrobci okenních profilů?

Takovéto informace lze najít v kupní smlouvě na okna nebo v záručním listu.
 
Pokud výrobce profilů neznáme?

Zůstává nám jen možnost vytáhnout kousek starého těsnění z rámu a křídla okna a na jejich základě vybrat nové těsnění nebo náhražku.
 
Okenní rám – část okna pevně připevněná ve zdi
Okenní křídlo – část okna, která se otevírá
 
Jsou na rámu a okenním křídle vždycky stejná těsnění?

To závisí na výrobci, jedni z nich, např. Aluplast nebo Veka, používají jiná těsnění na rámu a na křídle okna, např. v profilech Panorama jsou těsnění na rámu a na křídle stejná.
                     
Jak dobře vybrat těsnění, pokud neznáme výrobce profilů?

  1. Vytáhněte kousek starého těsnění z okenního rámu a křídla.

  2. Změřte šířku a výšku „zobáčku“, který je zamáčknutý do montážní drážky.

  3. Změřte výšku a šířku profilu těsnění (horní část).

  4. Vizuálně zvolte těsnění z našeho katalogu a porovnejte rozměry

  5. Pokud se rozměry shodují, můžete provést nákup.

  6. Pokud se rozměry 100% nekryjí, zvolte těsnění podle pokynů níže:

a) zvolte rozměry „zobáčku“, který je vmáčknutý do montážní drážky, tak, aby se jeho rozměry co nejvíce blížily rozměrů „zobáčku“ starého těsnění, mějte ale na paměti, že výška „zobáčku“ na novém těsnění musí být stejná, jako na starém těsnění, ale nemůže být nižší než „zobáček“ těsnění, které se nacházelo v okně. Šířka „zobáčku“ musí být stejná jako u starého těsnění.
b) zvolte výšku a šířku profilu těsnění, mějte na paměti, aby výška nového těsnění nebyla nižší než výška těsnění, které se nacházelo v okně, výška nového těsnění může být vyšší nebo stejná, ale nemůže být nižší než u těsnění, které se nacházelo v okně.
Pokud lze zvolit náhražku těsnění podle uvedených pokynů, můžete realizovat nákup.
 



Pokud si nejste jistí, jestli jste zvolili těsnění dobře, pošlete nám na mail fotografii řezu těsněním a my na tomto základě vybereme správný vzor. Pro pořízení fotografie vytáhněte kousek těsnění a přeřízněte ho na půl tak, aby byl na fotografii vidět zamačkávací zobáček a horní profil (jako na obrázku výše). Užitečné bude také změření těsnění jako na obr. výše, tedy uvedení šířky a výšky zamačkávacího zobáčku a horního profilu.
 
e-mail:info@okennitesneni.cz

Je lepší koupit originální těsnění nebo její vyšší náhražku?

Těsnění vyměňte za stejné, jako je v okně, protože to zaručuje jeho správné fungování. Náhražku lze použít v případě, kdy se už původní těsnění nevyrábí nebo pokud se profily z nějakého důvodu zdeformovaly a těsnění má příliš nízký profil, aby utěsnilo spojení mezi křídlem a rámem.
 
Jak vyměnit těsnění na starém okně?

Těsnění v okenním rámu a křídlu je instalováno na zásadě vmáčknutí, pro vytažení těsnění ho musíte chytit prsty nebo s pomocí kleští a silně zatáhnout, tak těsnění vyjede z montážní drážky. Nové těsnění zamáčkněte do montážní drážky, myslete na to, že těsnění by mělo být o 1-2 cm delší než je délka montážní drážky, protože těsnění se pod vlivem teploty roztahuje a smršťuje. Těsnění v rozích seřízněte pod úhlem 45 stupňů a přilepte na spojích za účelem utěsnění spoje. K lepení těsnění používáme lepidlo Faster, které je dostupné v našem obchodě.
 
Pokud máte otázky, pište na:

info@okennitesneni.cz


Montáž těsnění v PVC okně, krok po kroku


https://youtu.be/UhWQQuWHcPw

Jak vybrat těsnění pro PVC okno

https://youtu.be/7CMaUS0kpJ4

Správná montáž těsnění v závislosti na výrobci okenního profilu


https://youtu.be/12FYz8Nc8_4